Vyhledávání


Kontakt

Dana Mostecká
Staroholická 422
Holice v Č. 534 01

+420 777 546 574

E-mail: pumida@seznam.cz


 

 

 

Novinky

Aktualizace sekce výstav

27.05.2023 10:18
Několik let jsme neaktualizovali až teď konečně se našel čas...

Nový přírůstek

27.07.2020 05:09
Z vrhu ,,C,, jsme si nechali fenku Calypso Pumida po domácku...

Plánovaný vrh ,,C,, - Březost potvrzena

20.08.2019 12:40
 Plánovaný vrh ,,C,, zahraniční krytí Planned litter ,,C,,...
Záznamy: 1 - 3 ze 103
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

 

 

Stříhání psů

 

 

 

 

 

Úprava Pumi

https://www.pumiclub.org/ přeložila Leila Macečková

(omlouvám se za chyby, které naleznete, je to teprve první překlad) 

Ideální Pumi srst je elegantní, ani příliš dlouhá ani příliš krátká, dostatečně hustá,Srst kudrnatá a skládající se z velmi pěkných "zámečků srsti". Srst může být udržovaná poměrně snadno a to česáním (ne kartáčem) srsti každý týden nebo dva. Po česání se Pumi musí koupat nebo "polít vodou" a nechat uschnout. Nikdy nekartáčujeme a nefénujem, což by odstranilo zámečky na kudrnaté srsti, které jsou Pumi vlastní. Můžete použít fén, ale ne s kartáčem současně. Nejlepší způsob, jak vidět ideální pumí srst je vzít svého psa plavat na pět dnů a pokaždé ho nechat přirozeně uschnout. Potom bude srst ideální.Pumi nelíná, ale musí být upravován a / nebo trimován každých 2-4 měsíců, aby vypadal upravený.Správný vzhled Pumi závisí na tom, jak je upravený, takže pojďme se stručně podívat na standardní vzhled pro Pumi. Pumi je čtvercový pes – stejné délky by měl být kohoutek jako od hrudníku po hýždě. Po stranách těla je spíše plochý (nikoli zaoblený a hlavně - netvarovaný). Kohoutek je jasně patrný, zadní linie mírně svažitá. Má vysoko nesený ocas zkroucený nad zádí, poměrně úzké, klínové hlavy s velmi málo viditelným stopem, a vysoko, polovzpřímené uši, přičemž asi 1 / 3 je složená. Jeho nohy by měly být rovné při pohledu zepředu i zezadu, s mírně hranatými rameny a zádí.

Pořadí na úpravy je vyčesat, vytrimovat, ostříhat, vykoupat, nechat uschnout (nebo JEMNĚ vyfénovat).

Srst zkraťte nejprve vytrháváním. Jinými slovy, kde je srst příliš dlouhá, vyjměte dlouhé chlupy prsty (gumové rukavice pomůžou), dokud pouze kratší chloupky nezůstanou. Jde to poměrně snadno a chloupky, které jsou trochu hrubší a kratší, budou jednodušší na úpravu v budoucnu. Někteří chovatelé nevytrhávají, ale jen stříhají své psy, ale zjistíme, že chlupy jsou snadněji udržitelné a mají lepší kvalitu, když Pumi vytrháváme alespoň jednou za čas. Po vytrhávání, použijte nůžky, sklon hlavy, krk, hýždě, hrudník a nohy, podle diagramu.

 

Nakres

Tmavá místa na grafu ukazují, kde bude srst nejkratší (asi 1-3 cm), bílé plochy představují ty oblasti, kde bude srst nejdelší (7 cm maximálně), v šedé zóně bude srst někde mezi tím. Délka srsti se měří, když je srst zkroucená, takže skutečná délka srsti je delší než tato měření. Konečné délky srsti, závisí na struktuře srsti. Neměly by být žádné jasné hrany v srsti - vše by mělo být zaobleno.

Pumi jsou kratší, aby se zachoval správně čtvercový vzhled, tak buďte opatrní se zadní linií, ta by neměla vypadat klenutá, prohnutá nebo zkosená špatným směrem.

Hlava
      

 Na hlavě byste měli věnovat pozornost, aby lebka a líce nevypadaly příliš masivně v porovnání s tlamou, takže líce by se měli stříhat poměrně na krátko. Profil hlavy by měl být rovný (beze stopu). Chloupky na uších se zastřihnou a doopraví. Jsou-li těžké, mělo by se ostříhat více srsti a naopak. Je dobré zastřihnout více srsti na vnější hraně uší, takže vypadají jako dobře nasazené jak jen je to možné. Pokud váš Pumi má uši složené příliš dole, odstranění srsti z uší sníží hmotnost, která je držela dole. Také můžete ostříhat srst na vrchu hlavy nakrátko, aby se uši objevily výše. Opak je rovněž pravdou, jsou-li uši příliš nahoru, nechejte více chlupů na uších, aby je táhly dolů. Vytrhejte srst, která roste uvnitř ušního kanálu (naše Pumi to nenávidí, ale je to lepší pro jejich zdraví ucha).   

                                                        

Ocas

 Srst na ocase je vytrhaná (1) a zkrácená tak, aby srst nebyla zřetelnou "součástí". Měli byste mít možnost vidět denní světlo (2) přes „okénko“ na vnitřní straně ocasu.

 

Končetiny

 

Srst na nohou se obvykle nemusí moc upravovat, ale ujistěte se, že nohy vypadají rovně a že chlupy na nohou jsou oblé. Také nezapomeňte na sestříhání a úpravu drápů.

Po všech úpravách musíte vaší Pumi také koupat.

Koupání šampónem změkčuje srst na týden nebo dva, ale vrátí se pevnost. Po skončení koupání, vytřete svého psa suchým ručníkem a nechte ho přirozeně uschnout.

            Před výstavou psů
Ve vaně Obvykle nevytrháváme srst před vystvováním, nebo jen velmi opatrně. Jinak většinou připravujeme srst našich psů jeden nebo dva týdny před výstavou a pak je vezmeme do přirozené podoby. To je také čas, kdy je koupeme šampónem. Den před výstavou je polijeme vodou, ve sprše, a necháme je přirozeně uschnout.

 

 


Truhlářství Holice kuchyně,obývací stěny a vestavěné skříně na míru.